Formulář - dotazy | Kontakty |
Zahradní středisko - Ovocnářství - Význam pěstování - Nastává čas pro přesazování pokojových rostlin

Nastává čas pro přesazování pokojových rostlin

Výpis článků


Přesazování pokojových rostlin

Koncem února a během března je ideální doba na přesazování pokojových rostlin. Dny se postupně prodlužují, přibývá na intenzitě slunečního svitu a i rostliny se po zimě mohou znovu nadechnout. K tomu bychom jim měli dopřát dobré podmínky v podobě nové zeminy a prostornějšího květináče. Jak se správně přesazují pokojové rostliny? Jaký substrát zvolit a jaký vybrat květinový obal - květináč?

Pokojové rostliny se přesazují podle jejich potřeby, ale vhodným obdobím je – jak jsme již zmínili - konec února a měsíc březen. Přesazujeme ale tehdy, pokud rostlina neprospívá a roste velmi pomalu, pokud je půda vysušená i přes dostatečné zalévání rostliny, nebo kořeny rostliny prorůstají skrz spodní otvory v květináči. Dalším znakem, že rostlina potřebuje novou půdu, je houbový zápach půdy.
Příprava
Pokud budeme přesazovat jen menší pokojové rostliny, zvládneme to sami. Pokud potřebujeme přesadit velké rostliny, bude lepší požádat někoho o spolupráci.

K přesazování budeme potřebovat vhodné substrátové směsi, květináče i materiál na drenážní vrstvu. Pokud budeme upravovat kořeny, využijeme nůž a další pomůcky.
Substrát
Substrát
Volba substrátu
Správné složení a kvalita substrátu jsou klíčové, protože dodává rostlině základní živiny. Složení substrátu také ovlivňuje způsob průsaku vody. Pro pokojové rostliny existuje velké množství substrátů od různých výrobců. Základní jsou dva typy substrátů, které obsahem živin přesně odpovídají nárokům rostlin. Prvním typem jsou substráty pro kvetoucí rostliny. Tento substrát se hodí pro africké fialky, fuchsie, bramboříky atd. Pro rostliny ozdobné listem se používá substrát pro zelené rostliny a palmy. Dalším substrátem je směs pro kaktusy a sukulenty, který se díky obsahu písku a štěrku vyznačuje dobrou propustností.

Pokud si nevíme rady s výběrem substrátu, požádáme o radu ve specializované prodejně. U menších rostlin měníme veškerou zeminu za nový substrát. U větších rostlin postačí pouze doplnění horní vrstvy.
Vyjmutí rostliny z původního obalu
Vyjmutí rostliny z původního obalu
Květináče
Nový květináč vybíráme v první řadě podle velikosti. Ta by se od předchozí neměla razantně lišit, postačí nádoba zhruba o 2 až 3 cm větší, než původní obal. Zbytečně velký prostor by podnítil rostlinu k růstu kořenů, nikoli do květů. Jako nejvhodnější varianta se osvědčují květináče opatřené otvorem, které umožní odtok přebytečné vody do podmisky.

Důležitá je také volba materiálu a to nejen z estetické stránky, ale také díky rozdílným vlastnostem materiálů. Plastový obal dlouho drží vlhkost a tak rostlinu stačí zalévat méně. Naopak hliněný květináč umožňuje odpařování vody, díky čemuž chrání rostlinu před přemokřením. Pro orchideje se doporučuje průhledný květináč.

Formát květináče se odvíjí od druhu pokojové rostliny: mělké nádoby vyhovují azalkám, kaktusům, bonsajím atd., naopak hlubší a užší nádoby se hodí pro palmovité rostliny. Nezapomínejme na estetické hledisko, na vhodný poměr rostliny a hmoty květináče, na snadnou údržbu a především na to, aby květináč nepropouštěl vodu na další povrchy.

Rychlá navigace

Zahradní architektura

Květinářství

Dendrologie

Pardubice | Hradec Králové | Mladá Boleslav | Liberec | Turnov | Praha | Holštejn | Pětikozly | Nivnice | Kejžlice | Nadějkov | Další města...
Zahradnistredisko.cz | Copyright © 2020 - Zákaz kopírování obrázků a textů.